Tomb Raider 2018 Filmi Nasıl ? Konusu ve Yorumlar

Tomb Raider denince akla hiç şüphesiz bilgisayar oyunları gelmektedir. Hele de 2000 li yıllarda çocukluk veya ergenlik yaşamış biri iseniz biraz da yolunuz bilgisayar oyunları ile kesiştiyse mutlaka o yıllardan kalma bir Tomb Raider bilgisi vardır kulaklarınızda. Bu yazımızda sizlere son zamanlarda Netflix üzerinde de gösterim de olan 2018 yapımı olan Tomb Raider filmini anlatıcaz. Eğer filmi merak ediyorsanız ve izlemeyi düşünüyorsanız burada yazılanlara sizlere karar vermenize yardımcı olacaktır. Şimdi çok uzatmadan anlatmaya başlayalım.

Tomb Raider
Angelina Jolie

Tomb Raider Filmleri

Yazımıza başlamadan önce belirtmek istediğimiz bir konu var. Lara Croft isim ve soy ismini taşıyan bu karakterimiz ile ilgili birden fazla sinema filmi hali hazır da mevcut.  Bunlar arasında belki de en çok hatıralarda kalanlardan biri de Angelina Jolie ‘nin yer aldığı 2001 yapımı olan film. Açıkçası Angelina Jolie gibi bir isme Tomb Raider olmak gerçekten çok yakışmıştı. Angelina Jolie’nin  diri ve kadınsı vücudu , oyunda yer alan karakter ile bire bir ölçüşüyordu. Her ne kadar o zaman ki film imdb puanı olarak 10 üzerinden 5,8 alıp biraz hayal kırıklığı yaratmış olsa da karakterin oyunla özeşleşmesi bakımından oldukça güzel bir uyum yakalanmıştı.

Aradan yıllar yıllar geçti ve Tomb Raider 2018 olarak önce sinema perdesine sonra netflix sayesinde ekranlara geldi. . 4 sene önce gösterime giren Tomb Raider 2018’i şuan konuşmamızın sebebi ise tamamen Netflix

Tomb Raider 2018 Film Konusu

2013 yılında çıkan Tomb Raider oyununu oynayanlar varsa aranızda şunu söyleyerek başlayayım: Bu film, oyunun sinema perdesine görsel olarak yansıtılmış hali diyebiliriz. Babasının kaybetmesinin üzerinden yedi yıl geçmiş olan Lara Croft, babasının ölümü kabullenmeyip bıraktığı mirası reddeder. Londra’da bisiklet ile kuryelik yapan Lara, bir noktada babasının ölümü kabullenmeye razı gelir. Bu noktada babasının kendisine bıraktığı mesajı alan Lara, bazı bilgilere ulaşır ve onun en son gittiği adaya doğru yola çıkar. Bu adaya vardıktan sonra Lara’nın macerası başlayacaktır. Roar Uthaug‘un yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmin senaristliğini Geneva Robertson-Dworet ve Alastair Siddons yapıyor. Kamera karşısında Alicia Vikander (Lara Croft)Dominic West (Lord Richard Croft), Daniel Wu (Lu Ren) ve Walton Goggins (Mathias Vogel) gibi isimler görüyoruz.

TomB Raider 2018 Film Fragmanı

Filmin işlenişini , karakterlerini , görselliklerini ve mantık hatalarını incelemeye başlarsak klişe bir aksiyon filmi olduğu kanısına varabiliriz. Örneklerle konumuzu biraz daha açalım.. Öncelikle hikaye ve senaryosu çok boş kalmış , sahneler yapılmış olmak için yapılmış gibi yapmacık bir tat bırakıyor. Tamamen görselliğe odaklanılmış.  Hiç oyunlarını oynamadan, hikâyeye dair bir bilgisi olmadan bu filmi izleyen ve izleyecek seyirciler , Senaryo olarak boş bir film diye düşünecektir.

Tomb Raider sıradan aksiyon macera filmden öteye geçemezken, klişe bombardımanına tutulmuş bir iki saatten farksız kalıyor. Daha önce bu tür filmleri izlemiş kitleye farklı hiçbir şey sunmuyor. En basitinden Indiana Jones serisini izleyenler, bu senaryoyu daha önce gördüklerini fark edecek ve filmi izlerken neler olacağını tahmin etmek hiç de zor olmayacak. Film hakkında genel kanım böyleyken, gelin bir de detaylara bakalım.

Tomb Raider 2018
2018 yılındaki Tomb Raider Filminden bir sahne

İlk olarak Lara Croft hakkında konuşalım. 2018 model Lara Croft’u yetersiz bulduğumu yukarıda belirtmiştim. Hani çaylak Tomb Raider olmuş gibi. Hep bi yerde artık patlayacağını içindeki gizli gücü ve beceriyi bu kez ortaya koyacağını cevikliği ve zekası ile herkesi halt edebileceğini düşünüyorsun ama hep yanılıyorsun. Son dakika ya kötü karakter film bitmesin diye öldürmek istemiyor ya da tam öldürecekken yan karakterlerden biri süpermen gibi sahneye ortak oluyor. Bu noktada tadımın biraz kaçtığını söyleyebilirim. Oyunlarda oynadığım Lara’nın belli düzeyde yansıtılabildiğini düşünürken, duygularında ve tepkilerinde tutarsız bir Lara izlemek beni mutsuz eden nokta oldu.

Diğer bir sıkıntı kötü adamımız Matias Vogel. Son zamanlarda izlediğim filmlerin genelinde olduğu gibi bu filmde de tatmin edicilikten uzak bir kötü izliyoruz. Tomb Raider’ın oyundan uyarlama bir film olduğunun ve her şeyin tam anlamı ile aktarılamayacağının da farkındayım. Fakat, sorgusuz ve acımasız bir şekilde iki tane insanı öldürdü diye bir karakteri saf bir kötü olarak gösterme çabası kesin bir başarısızlık ile sonuçlanıyor. Karakteri tanımıyoruz, hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Tek bildiğimiz Vogel’in adadan kurtulup ailesine geri dönmek istemesi. Bu işi neden yapıyor, motivasyonu nedir, böyle kötü birine dönüşmesine ne sebep oldu? Vogel hakkında sorulan bütün sorular cevapsız. Tekdüze, iki boyutlu, herhangi bir derinliği olmayan bir kötü var karşımızda.

Son olarak Lara’nın babası Lord Richard ile olan ilişkisine bakalım. Geçmişten izlediğimiz sahnelerle desteklenen ve bir temel oluşturulan baba-kızın ilişkilerinde karşılaşmaları ile duygusal anlar yaşanıyor. Çok derin ve anlamlı aktarılamamış olsa da filmin güzel noktalarından biriydi. Burada baba ve kızın ilk buluşma anına değinelim. Koskoca adada gizli saklı yıllarca yaşamış olan ihtiyar kurt adam , yeni yetme , adaya ilk kez adım atmış yol yordam bilmeyen kızına yakalanıyor.  Yan karakterlere gözümüzü çevirdiğimiz zaman üzerinde konuşmaya ihtiyaç duymadığım, herhangi bir gelişim göstermeyen ve klişeler ile kotarılmış olduklarını görüyoruz.

Biraz da filmdeki klişelerden bahsetmek lazım. Burada ufak tefek spoiler vermem gerekiyor. Çünkü film klişeler üzerine kurulmuş bir senaryoyla sunulmuş. Örneğin Lara’nın kapkaççılar tarafından soyulması ve kovalarken Lu Ren’i bulması. Biraz ileri sararsak, adada Lu Ren ve esirlerin geri dönüş fırsatı varken Lara’yı geride bırakamaması aşırı klişe hareketler. Para için Lara’yı adaya götürmeyi kabul ediyorsun, sonrasında esir düşüp gemini kaybediyorsun ve nasıl oluyor da bu kadar bağlanıp geride bırakamayacak duruma geliyorsun? Aynı zamanda diğer bütün esirlerin de iyilik meleği olup Lu Ren’i yalnız bırakmaması, klişe olan durumu doruklarına çıkartıyor. Kötü adamımız Vogel’in askerlerinin tavırları, tutumları ve bunlar gibi klişeler kaplıyor bütün filmi. Açık konuşmak gerekirse bu kadar klişeyle dolu bir film izlemek, filmden alınan zevki ister istemez baltalıyor.

Tomb Raider 2 Filmi Gelecek Mi ?

Tomb Raider 2018 filminin son sahnelerinde devam filmi  çekileceği açıkça gösterilmişti. Hatta karakterimizin bu kez silahlarına kavuştuğunu da yine 2018 filminde görmüştük. Her ne kadar İlk film,olayların devam edeceğini gösteren bir şekilde sonlanmıştı. Buna rağmen yapımcılardan ve stüdyodan günümüze dek devam filmi hakkında bir ses çıkmamıştı.

Vizyonda tartışmalı bir başarı elde eden ilk film, ortalama bir Tomb Raider filmi olarak nitelendiriliyordu. Bu nedenle ikinci filmin çıkıp çıkamayacağı konusunda kimse emin değildi. Fakat Tomb Raider 2 olarak IMDB sayfasının ortaya çıkmasının ardından Warner Bros.’un yönetmen koltuğunu bir başka ismi devrettiği öğrenildi.

Filmin IMDB sayfasına göre Tomb Raider 2 filminin yönetmeni ilk filmi yöneten Roar Uthaug yerine, Kill List ve High Rise gibi filmleriyle ünlü olan Ben Weathley olacak. Ayrıca senarist yönünden de değişikliğe gidilen filmin senaryo kısmında ilk filmden farklı isimler bulunuyor. Bu değişiklikler filme iyi geleceğini ve yapılan eksikliklerden ve hatalardan ders alındığını düşündürdü.

Tomb Raider 2 Filmi Ne Zaman Çıkacak

Tomb Raider 2 için Ben Wheatley ilk olarak yönetmen seçildiğinde filmin çıkış tarihi 19 Mart 2021 olarak kararlaştırılmıştı. Fakat malumunuz olduğu üzere tüm dünya da etkili olarak koronavirüs sinema sektörünü de vurmuş ve bir çok proje rafa kalkmıştı. İşte Tomb Raider 2 de bu projelerden biri olarak göze çarpıyor. Henüz resmi kanallardan Tomb Raider 2 filminin çıkış tarihi ile ilgili bir açıklama mevcut değil. İlgili açıklama yapıldığında tekrar bilgilendirme yapacağız.

Diğer film ve dizi yorumlarımız için buraya tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku